Reportáž o údržbě komínů v moravskoslezském deníku

 

Lidé by neměli kontrolu komínů zanedbávat. Od roku 2011 platí nová vyhláška o komínech. Její znění zná málokdo. Přitom její neznalost může lidem v případě požáru zkomplikovat život.

 

denikNejen o této nové vyhlášce nám v rozhovoru popovídal Tomáš Slípek, který má v Metylovicích firmu Netradiční krby. Lidé by neměli kontrolu komínů zanedbávat. Od roku 2011 platí nová vyhláška o komínech. Její znění zná málokdo. Přitom její neznalost může lidem v případě požáru zkomplikovat život. Nejen o této nové vyhlášce nám v rozhovoru popovídal Tomáš Slípek, který má v Metylovicích firmu Netradiční krby.

 

Co říká nová vyhláška o komínech?

Od 1. ledna 2011 platí nová vyhláška. Ta určuje, že komíny se mají čistit šestkrát ročně. Pětkrát si komín může majitel vyčistit sám, jednou musí čištění provést kominík. Bavíme se o komínech na tuhá paliva. Práce kominíka ale není jen o čištění, ten zároveň kontroluje celkový stav komínu, stejně jako spotřebiče, který je na komín napojen. Kominík poté udělá záznam, kde popíše stav kotle, výkon, napojení a pochopitelně parametry a stav komínu.

 

V jakých stavech podle vašich zkušeností bývá stav komínů?

Tím, že kdysi stavěli komíny „obyčejní" zedníci, nejsou tyto komíny právě v ideálním stavu. Například jsou narušeny vodou. Právě tyto a další závady kominík napíše do zprávy a také majiteli navrhne možné řešení.

 

Co musí splňovat kominík, který na takovou revizi přijde?

Musí mít živnostenský list a musí mít patřičné osvědčení k této činnosti. To neznamená, že má jen kominické vzdělání. Když například dělá kontrolu komínů určité firmy, měl by u této firmy absolvované školení. Zde se právě doví možné nedostatky, které se na těchto komínech mohou objevit. V dnešní době jsou komíny tříplášťové a na první pohled vadu nemusí vykazovat.

 

Jaké to je u zděných komínů?

Když komín není v ideálním stavu, začnou se na něm objevovat fleky dehtu, praskliny a podobně. U nových komínů tohle není vidět. Ten se skládá z pláště, izolace a kouřovodu, ten může být z různých materiálů. Kontroly těchto komínů se provádějí třeba minikamerou, která se spustí do komína. Klasický způsob je použité zrcátka, kterým se do komína podívá. Prasklina se pak ukáže tak, že celý komín je černý, ale prasklina je světlá. To lze zjistit i zrcátkem.

 

Kdy je nejideálnější doba pro kontrolu komínů?

Pochopitelně před začátkem topné sezony. Přes léto se komín nepoužívá, proto tam klidně mohou zahnízdit ptáci, nebo tam ptát uhyne, klidně tam zahnízdí i veverky. V komínu je teplo a klid. Proto je dobré kontrolu udělat. Komín je vlastně motorem topení. Když je komín špatný, zvyšujete si spotřebu paliva, snižujete výkon kotle, tak vás to stojí více peněz. Během topné sezony se tak spotřeba paliva může zvýšit o tři až deset procent. Když je komín v pořádku, tak je zárukou úspory peněz. Můžete mít jakýkoliv pec, když je špatný komín, nenaděláte nic.

 

Může být špatný komín i jinak nebezpečný?

U špatného komínu se mohou plyny držet dolů, což člověka ohrozí přímo na zdraví. Navíc oxid uhličitý je nebezpečný v tom, že jej necítíte. Pokud není kotel dostatečně těsný, plyny se dostanou do prostoru a člověk se může lehce přiotrávit. U tuhých paliv je prostě důležité hlídat svat komínu.

 

Myslí právě na tohle nová vyhláška?

Vyhláška není zákon, jsou to normy, kterými by se měli řídit kominíci a lidé. Ale nikdo vás nepostihne, když vyhlášku nedodržíte. Pokud by ale věc došla až k soudu, bere se jako směrodatná, protože jiná norma u nás neexistuje. Jsou vlastně dvě vyhlášky, jedna platí pro kamnáře a druhá pro komínky. Však obě se kříží a kominík i kamnář využívají obě vyhlášky.

 

Nechávají si lidé tyto kontroly dělávat?

Moc ne. Mladé rodiny již ve větší míře topí plynem či jinými palivy. Těmi tuhými pak topí většinou důchodci. Ti „válčí" s každou korunou, tím pak šidí údržbu komínů. Navíc byli zvyklí, že kdysi kominík přijel sám od sebe. Nyní ta povinnost není, navíc kominické firmy zanikají. Prostě nejsou učni, vždyť v celé republice jsou pouze dvě učiliště. Mezi mladými navíc není o toto řemeslo zájem. Je prostě špinavé a nebezpečné, protože se pohybujete po střechách a komínech, kde někdy pěkně vymrznete. Není to nic lákavého.

 

Kolik kominíků bychom v našem okrese našli?

Odhaduji, že v okruhu třiceti kilometrů kolem Metylovic může být kolem šesti kominíků. Já osobně tyto kontroly provádím asi půl roku, protože se na mě začali obracet lidé z okolí. Kominík zvládne za den tak sedm čištění, když je šikovný.

 

Jak je to u komínů na plyn?

Ty by měl člověk kontrolovat dvakrát ročně. Nejdůležitější je vizuální kontrola, při které se zjistí, zda komín není ucpaný. Také je důležité respektovat kontroly plynařů.

 

Autor: Tomáš Machálek, 28.1. 2011